http://images.socialpano.com/

ANADOLU ÖĞRENCİ BİRLİĞİ (AÖB) AKSA EĞİTİM VE DAYANIŞMA VAKFI(AKDAV) SPONSORLUĞUNDA YARIYIL KAMPINI GERÇEKLEŞTİRDİ...

İstanbul’da çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilerin ve çok değerli hocaların katılımıyla Sakarya/Kuzuluk’ta gerçekleşen program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

AÖB İstanbul Kız Öğrenciler Sorumlusu Kamer Çamurluoğlu “Yaşadığımız çağ kaygı Üreten bir çağ, geleceğe dair umudumuz var. Kaygı da umut da sizsiniz.” diyerek açılış konuşmalarından ilkini gerçekleştirdi.

AÖB İstanbul Bölge Sorumlusu Hanifi Tosun daha önce gerçekleştirilmiş kamplar hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra “Soğuk savaş dönemi bitti. Bir yanda kaygı bir yanda umutlarımız var, dünya rotasını bulmuş değil İslam bunu oluşturacaktır.” ifadelerinde bulundu.

   

Kampın amacını anlatan AÖB Genel Başkanı Abdulvahit Yücel ise şu şekilde konuştu: “Güzel bir amaç için bir araya geldik. Kurumsal anlamda 2011’den bu yana faaliyetlerimiz başladı. Kaygılı sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Buradan 15 Temmuz şehit ve gazilerimizi selamlıyorum, şehidimiz Ramazan Sarıkaya abimizi selamlıyorum. Ramazan abi gençler bıraktım ardıma diyerek şehit oldu, Ramazan abinin misyonunu sürdürmemiz gerekiyor.”

      

Konuşmasına Türkçe ve Kürtçe selamlama ile başlayan AKDAV Başkanı Ahmet Çamurluoğlu Nuh’un gemisini, zemzemin fışkırmasını, Meryem’in adı ölmüş olanı müjdelemesini hatırlatarak gençlik tasavvurumuzun medeniyeti kuran liderler olduğunu belirtti.

TÜRKİYE' DE SİYASAL GÜVEN

LİDERLER KURUMLAR SÜREÇLER

Kampın “21. Yüzyılın Güven Problemi”  başlıklı ilk oturumu Melih Tayyip Aksüt moderatörlüğünde gerçekleşti. Prof. Dr. Ferhat Kentel “Bireyin Güven Problemi” başlıklı sunumuyla bireyi sosyolojik açıdan ele alarak birey kavramının modern bir kavram olduğuna vurgu yaptı.1900’lerin başında Avrupa’da İnsanat Bahçesi adında sömürülerin sergilendiği fuardan bahseden Prof. Dr. Kentel geleceği şekillendirmek için yeterince kaygıya sahip olduğumuz mesajını verdi. Yrd. Doç. Dr İslam Can “Türkiye’de Siyasal Güven” konusunu sosyal ve siyasal güven ayrımı üzerinden anlattı. Toplumsal ilişkilerin temelinin güven olduğunu söyleyen Yrd. Doç.Dr. Can “Güvensizliği üreten bir medyaya sahibiz. Sözün senet yerine geçtiği zamanlar çok geride kaldı.” diyerek siyasal güven ortamının, üç temel mekanizma olan  liderler, kurumlar ve süreçler aracılığıyla sağlanabileceğine dikkat çekti. Devletlerin Güven Problemi ve BM konusunu anlatan Prof. Dr. Berdal Aral şunları aktardı: “Hukuktan çok siyasetin etkili olduğu 17.yy’ dan 20.yy ’a kadar Avrupa sömürgeciliğinin pek çok toplum ve halkı işgal ettiği dönemi yaşadık, güvenden bahsetmek mümkün değil. Savaştan sonra temel amacı savaşı önlemek için kurulan uluslararası örgüt Milletler Cemiyeti’nin birbirlerine güvenemedikleri için etkili olmadığını görüyoruz. Bir uluslararası örgütün, hukuk sisteminin güveni sağlaması için herkesin ortak çıkarına hizmet etmesi gerekir.”

   

Toplumsal Sorunlarımızın Eğitim İle Olan İlişkisi

Moderatörlüğünü Amine Çelik’in yaptığı 2’nci oturumda Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan şunları ifade etti: “Kendini adayan, amacı uğruna süreci yöneten, diğerleriyle iletişime geçebilecek öğrenciler yetiştiren bir eğitim modeli gerekiyor. Medeni toplum duygularına göre hareket etmez. Bireyler akli melekelerini kullanarak özgür karar vermeli, toplum sağlığını sağlayacak kaynak olmalıdır.” “Eğitimde Alternatif Arayışları” anlatan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş geliştirilen eğitim programı hususunda açıklamalarda bulundu.

   7

Kampın 2’nci gününde Şehit Ramazan Sarıkaya ile ilgili hasbihali Ramazan Kayan yaptı. Bu salonda şahitliğimizi gerçekleştiriyoruz, diyen Kayan şöyle konuştu: “Ramazan 30 yıllık dostum, ben kardeşimde görmediğim samimiyeti onda gördüm. Hep gözden uzak Allah için ne yapabilirim derdi.”

   

   

İkinci günün ilk  oturumunu Cihad Budak yönetti. Araştırmacı Yazar Ümit Aktaş “Şiddet Dışı Direniş”i anlattı. İnsanoğlunun ortaya koyduğu her mücadele biçiminin şiddeti içerdiğini belirten Aktaş cehd kavramını açıklayarak Aliya, Gandhi, Abdulgaffar Han, Gannuşi, Erbakan gibi şiddet dışı mücadeleyi benimseyen isimlerden bahsetti. Prof. Dr. Cengiz Çakmak şiddeti varlığı hiçselleştirmek olarak tanımladı. Habil ve Kabil’den başlayarak şiddet çeşitlerini açıklayan Prof. Dr. Çakmak “Şiddet bir varlığın doğasını bozmaktadır, şiddete karşı temel şey siyaset politika olmalıdır.” dedi. Dünyaya hukuku Müslümanların öğrettiğini ifade eden Gazeteci Yazar Turan Kışlakçı “İslam Coğrafyasının Şiddet Sorunsalı”nı anlattı.

   

Kampın son oturumu Huzeyfe Altıok moderatörlüğünde yapıldı. Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir “İslam Coğrafyasında Değişim ve Dönüşüm” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Alev Erkilet birlikte yaşama kültürü açısından kendimizi tekrar sorgulamamız gerektiğini belirterek İslamcı hareketlerin kadını merkeze koyduğunu hatırlattı. Program Rana Aldemir’in sonuç bildirisini okumasıyla sonlandı.

   


Paylaş :