http://images.socialpano.com/

ANESİAD Balkan İş Geliştirme Gezisi Düzenledi

ANESİAD İkili İş Görüşmeleri İçin Kosova, Makedonya ve Bosna Hersek'i Gezdi

    ANESİAD Balkan İş Geliştirme Gezisi 26-31 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.Gezi kapsamında Kosova(Priştine,Prizren) ,Makedonya(Üsküp), Bosna Hersek(Saraybosna) ile ilgili ticari bilgiler, yatırım olanakları ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

  26 Ekim 2015 Pazartesi günü saat 11.40’ta Sabiha Gökçen Havalimanı’nda başlayan yolculuğumuz yerel saatle saat 11.25 ‘te Priştine Havalimanı’nda son buldu. Otele yerleşimin ardından Kosova Türkiye Ticaret Odası(KKTO) ve Türkiye Ticaret Ataşesi ziyareti için KKTO merkezine gidildi. Görüşmede Kosova ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi, teşvikler, vergi ve gümrük mevzuatları ve yatırım olanakları gibi konular konuşuldu. Saat 15.00’da TİKA ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Saat 16.00 itibariyle ikili iş görüşmeleri öncesinde KKTO, Ticari Ataşe ve İş Bankası kısa bir sunum gerçekleştirdi ve ikili görüşmelere geçildi. İkili iş görüşmeleri sonrasında akşam yemeği yenildi ve ardından Prizren şehrinden gelen misafirlerle hasbihal edildi.

  27 Ekim 2015 Salı günü Makedonya’ya doğru yola çıkarken Murat Hüdavendigar Türbesi ziyaret edildi. Kosava’nın 2. büyük şehri Prizren’de Osmanlı eserleri incelendi ve Prizren şehir turundan sonra Üsküp’e doğru yola çıkıldı. Saat 18.30’da Üsküp’e varıldı. Ardından görüşmeler için toplantı salonuna geçildi. Makedonya Türkiye Ticaret Odası(MATTO),Türkiye Ticaret Ataşesi ve Halk bank Makedonya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi, teşvikler, vergi ve gümrük mevzuatları ve yatırım olanakları hakkında bilgilendirme yaptı.

  28 Ekim 2015 Çarşamba günü MATTO ve Ticaret ataşemizi ziyaret ve sonrasında Üsküp merkez turu yapıldı. Saat 20.00’da Üsküp’ten Saraybosna’ya kara yoluyla 12 saat süren bir yolculuk gerçekleştirildi.

 29 Ekim 2015 günü yol güzergahında bulunan kasabalar ziyaret edildi. Öğle saatlerinde Mostar şehrine yakın Akıncılar tekkesi ziyaret edilerek Mostar’a geçildi. Mostar’da bulunan Osmanlı eserleri incelendi ve şehir turunun ardından Saraybosna’ya geçildi.

 30 Ekim 2015 2015 Cuma günü saat 10.00–12.00 arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler öncesinde Bosna Hersek Dış Ticaret Odası tarafından Bosna Hersek ekonomisi, teşvikler ve yatırımları hakkında bir sunum yapıldı. Öğleden sonra Saraybosna merkezinde bir şehir turu gerçekleştirildi. Akşam genel gezi değerlendirilmesinin yapıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonunda Anesiad öncülüğünde bir şirket oluşturularak bölge yatırımlarının değerlendirilmesine karar verildi.

  31 Ekim 2015 Cumartesi günü otelden havaalanına hareket edildi. Saraybosna Milli Parkı ve savaş sırasında kazılan tünel ziyaret edildi. Saat 12.30 uçağıyla Türkiye’ye dönü


Paylaş :