http://images.socialpano.com/

İşadamı ve Esnaf Buluşması Gerçekleşti

Aylık olarak yapılacak işadamı ve esnaf buluşmalarının ilki vira Bismillah denilerek Akdav merkezde gerçekleştirildi

  İşadamı ve esnaf buluşması AKDAV merkez binasında gerçekleşti.24 Mart Cuma akşamı gerçekleşen buluşmaya katılım yoğun oldu. Önce yöresel yemek ikramının yapıldığı program, hasbihal bölümü ile devam etti. Mahmut Şimşat kardeşimizin Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra AKDAV kurucu başkanı Bayram Babacan programın açılışını gerçekleştirdi.

    Anadolu Platformu yönetim kurulu üyesi ve AKDAV başkanı Ahmet Çamurluoğlu, Platform çalışmaları ve AKDAV’ın İstanbul faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Çamurluoğlu yaptığı konuşmasında Anadolu Öğrenci Birliği, İYİLİKDER, ANESİAD, AKADDER, HAKADDER gibi yapılanmalarla İslami hareketin günden güne güçlendiğini, Allah’a hamdı da sena ederek dile getirdi. Çamurluoğlu, bu çalışmalara hep beraber yek vücud olarak destek olunması gerektiğini, Anadolu Öğrenci Birliği üzerinden yetiştirilen gençliğin bizi geleceğe taşıyacağını, AÖB yönetiminin gayretli çalışmaları ile Anadolu’nun birçok üniversitesinde teşkilatlanmanın tamamlandığını, bütün bölgelerde kamp çalışmalarının yapıldığını, bu kapsamda İstanbul’daki üniversitelerde okuyan ve Kuzuluk’ta icra edilen 500 kişilik öğrenci kampının kendisini duygulandırdığını dile getirdi. Bir yandan Suriyeli kardeşlerimize yardım elini uzatırken öte yandan Diyarbakır, Şırnak, Mardin’de yaşayan kardeşlerimize yardımların yoğun olarak yapıldığını, İstanbul’un dünya mazlumlarının başkenti haline geldiğini ve İstanbul’da yaşayan her türlü dünya mazlumlarıyla dayanışma içerisine girme konusunda ortaya bir irade konulduğunu söyledi. Çamurluoğlu konuşmasını Anadolu Platformu ve AKDAV’ın sair çalışmalarına da değinerek sonlandırdı.

     Program Ramazan Kayan hocanın sohbeti ile devam etti. Ramazan Kayan Hoca, İslami harekette ciddiyetin öneminden bahsederek başladığı konuşmasına ahlakın, cemaat olmanın, kardeş olmanın önemine değinerek devam etti. Din namına herkesin bir otorite imiş gibi konuştuğunu, bu şekilde dini yorumlamanın tehlikeli olduğunu, dinin sabitelerinin yorumlarla değişkenleştiği, değişkenlerin ise sabite haline döndüğü bir durumun ortaya çıktığını vurguladı. Ahlakın öneminden bahsederken Ahlaki olmadığı takdirde; gücün insanı Firavunlaştırdığı, siyasetin Yezidleştirdiği, ilmin Bel’amlaştırdığı, zenginliğin Karunlaştırdığını dile getiren Ramazan Kayan devamla Cemaatin kardeşlik için var olması gerektiğini, kardeşliğin cemaat için olamayacağını, Suriyeli kardeşlerimizin ölümü göze alma pahasına gayrımüslim coğrafyalara, Avrupa’ya ulaşma çabalarının bizlere kardeşliğimizi sorgulattığını, Akdeniz sahillerine gömülen bir kardeşlik gördüğünü ifade etti. Ramazan Kayan sözlerine gençliğe ulaşmak için daha çok gayret edilmesi gerektiğini belirterek son verdi.

      Program katılımcıların söz alması, hasbihalleri devam ederken uzun dönem Londra’da kalan sosyal bilimci bir kardeşimiz; -Batının süslü ve cilalı olarak oluşturulan algılarına itibar edilmemesini, asla gösterilen gibi olmadığını, İnsanlığın beşiğinin aslında bu coğrafyalar olduğunu ve bunun da bu cağrafya insanının İslam’ın hamuru ile mayalanmasından kaynaklandığını dile getirdi. Yine onbeş yıl Kanada’da kalıp Türkiye’ye dönüş yapan Veysel Beytur kardeşimizin sorulan bir soru üzerine, bireysel yaşamak isteyenlerin Kanada’ya gidebileceğini ancak oraların bir lokma ekmeğini paylaşacağın insan bulmakta zorlanıldığı, insanın düşmanını bile özlediği yerler olduğunu bu vesile ile Türkiye’nin ve Türkiye Müslümanlarının kadrini bilmek gerektiği, insanın gayrimüslim coğrafyalarda özlemler çektiğini, kardeşliğimizin kıymetini bilip bir birimize sarılmamız gerektiğini söyleyerek duygularını dile getirmesi günün önemine uygun ve anlamlı oldu.

Program kılınan Yatsı namazı ile beraber bir dahaki toplantıda buluşmak üzere sona erdi. AKDAV bünyesinde her ayın ikinci perşembesi İşadamları ve esnaf toplantıları periyodik olarak devam edecekti


Paylaş :