http://images.socialpano.com/

Düşünce Akademisi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor

     Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersler Ahmet Sait Öner ve Ümit Horozcu tarafından verildi.

    Ahmet Sait Öner ile “Öncelikli Meselelerimiz” çatısı altında bu hafta akademide ben idraki, öteki idraki ve biz idrakini konuştuk. “Müslüman hamasi duygularla değil, analiz ederek ve yenilenerek muhataplarının karşısında olmalıdır” diyerek gençlerin İslamcılık hareketindeki tavrının altını çizen Ahmet Sait Öner, İslam’ın bir antitez değil, kendi dinamikleriyle var olan bir ana damar olduğuna değindi. Bundan sonraki derslerimizde de İslamcılık hareketleri, öncü şahsiyetler, devlet, gençlik, siyaset ve batı dünyası konuları hakkında konuşulması planlanıyor.

   Ümit Horozcu da  “Din ve Psikoloji Okumaları” çatısı altında, depresyonun tanımından, belirtilerinden ve tehlike arz etmeye başlayan ileriki süreçlerinden bahsetti. Eski zamanlarda ruhsal rahatsızlıkların ayıp, fiziksel rahatsızlıkların normal karşılandığı anlayışın günümüzde kırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu kaydederek, depresyonun bir rahatsızlıktan öte bilinç dışı savunma mekanizması olduğunun altını çizdi. Depresyonun kalkanı olan dindarlığın da bu tür rahatsızlıklara karşı koruyucu görevi taşıdığını sözlerine ekledi.  

      


Paylaş :