http://images.socialpano.com/
ALINTI YAZILAR

Diğer Yazıları:

BEYAZ MASKELİ SİYAH ADAM

CENGİZ KAPMAZ 19.01.2017
Seçildikten hemen sonra geldiği Ankara’da, tüm dünyaya “ABD İslamla bir savaş halinde değildir, asla da olmayacak” dedi. Ancak en büyük savaşları Irak, Afganistan, Suriye, Mısır ve Libya’da verdi. Son günleri ise kabus gibi geçti. Giderayak Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynadıkça oynadı. Ankara’nın “ama o cephane Türkiye metropollerinde patlıyor” itirazlarını görmezden geldi. PYD’yi cephaneye boğdu.
 
Obama denildiğinde aklıma hep Gramsci’nin ezilen özne tarifi gelir. “Ezilen özne,” der Gramsci, “ikili bir bilinç taşır. Bir yanda boyun eğen bir bilinç, öbür yanda direnişe dönüşebilecek bir bilinç.”
 
Obama’da boyun eğen bilinci gördüm ama direnişe geçen bilinci hiçbir zaman göremedim.
 
Aslında kendisi hudut bölgesinde dolaştırılan ama öfkesi kolonileştirilen bir asiden başkası değildi.
Obama başkan seçildiğinde herkes gibi ben de çok sevindim. Nihayet bir “ezilen,” bir “öteki,” “bir siyah” dünya gücünün başına geçmişti. Daha ne olsundu ki! “Artık dünyada yeni bir dönem başlayacak” diye düşündüm. “Amerika’nın dünya düzeni içindeki hoyrat, kaba, acımasız, hegemonyaya dayalı zorbalığı sone erecek” diye umutlandım.
 
Çok değil, göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre Obama’yı hepimize sevdiren o sempatinin, o “güzel şeyler olacak” duygusunun paramparça olmasına yetti.
 
Çünkü Obama, Bush politikaları yüzünden; 11 Eylül sonrası uygulamaları yüzünden nefret objesi haline gelen ABD’ye tekrar itibar kazandırmaya çalışan projenin adıydı.
 
Devamı için tıklayınız=> http://www.serbestiyet.com/yazarlar/cengiz-kapmaz/beyaz-maskeli-siyah-adam-755466

Paylaş :

Yorumlar