http://images.socialpano.com/
METE YARAR

Diğer Yazıları:

MALKOÇOĞLU MU YOKSA RAMBO MU ?

13.04.2017
Ülkemizdeki yabancı hayranlığını anlamakta büyük sıkıntı çekiyorum. Bizi ikinci sınıf göstermeye çalışan bazı kesimlerin yaptıklarını anlamaya çabalasam da onları anlamak inanın hiç kolay değil. Çünkü onlar sanki başka bir dünyadaymış gibi bizlere üst perdeden bir şeyleri ifade etmeye çalışıyorlar. Bizim yaptığımız her şey aşırıya kaçıyor ama Avrupa’nın veya ABD’nin yaptıkları ise kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalıyor.
 
Uluslararası müsabakalarda veya milli lig maçlarında milli marşımızı okuruz. Bazı kesimler hemen “neden milli maçlarda veya lig maçlarında topluca milli marşımız okunuyor” şeklinde eleştirilere başlar. Aslında doğru söylüyorlar! ABD’de maçlara rock müzik çalınarak başlanıyor çünkü!
 
Herhangi bir yörede yerel, folklorik kıyafetle gezildiğinde veya bu kıyafetlerle bir heyet karşılandığında aynı koro başlar, “gericilik” veya “çağa uymazlık” diye. Ancak aynı kişiler nedense Hindistan’a veya Uzakdoğu ülkelerine gittiklerinde o ülkelerin ne kadar otantik kaldıklarını ve bu otantizmin ne kadar güzel olduğunu anlatma gayretine girer.
 
Türkiye’de ibadet edenlerin zaman zaman bazı kesimler tarafından aşağılandığını görürüz. Bunu söyleyenler de çoğunlukla farklı farklı ülkelere gidip kendilerine uygun bir din arayışına girer. Ama kendilerini bulmuş olanlara ise farklı bir gözle bakmaya devam ederler.
 
Ülkemizdeki bazı geçit törenlerinde Mehteran Bölüğü’nün gösteri yapması konusunda, “bunun aşırı milliyetçi bir söylem olduğunu” söylerler   ve bunun ortadan kaldırılması için de ellerinden gelen bütün gayreti gösterirler. Ama özellikle ABD’de ve İngiltere’de İskoç gaydasını dinlemeyi severler veya o ülkenin kendi tarihi bandolarının geçit törenlerinden en ufak rahatsızlık duymazlar. Karşılarında el kol hareketleri ile yapılan Haka dansını bayılarak seyrederler. Hatta bu törenlerin fotoğraflarını çekip “ne kadar geçmişlerine sadıklar” diye onlar adına övünebilirler.
 
Bir toplantıya gitsek, o toplantıda yerel kıyafetlerin giyilmesiyle ilgili istek ve talep olsa muhtemelen söyleyecekleri tek kelime vardır: “Ben bu konularda çok tutarlı bir davranış sergiliyorum. Asla böyle kıyafetleri kabul etmiyorum.” Ama aynı kişiler İskoçya’ya gittiklerinde etek giyip beraber fotoğraf çektirebilirler.
 
Devamı için tıklayınız...

Paylaş :

Yorumlar