http://images.socialpano.com/
METE YARAR

Diğer Yazıları:

SATRANÇ TAHTASINDA HANGİ TAŞOLMAK İSTERDİNİZ?

20.04.2017
Geçen gün katıldığım bir konferansta izleyicilerden çok ilginç bir soru geldi. Orta Doğu satranç  tahtasında Türkiye sizce at mıdır kale midir yoksa vezir midir, dendi. 
 
Soruyu soran kişi tarih okuyan ve bölgesel sorunları yakinen takip eden birisiydi. Konumuz da “Yeni dünya düzeninde Türkiye” olunca aslında soru da tam yerindeydi. 
 
Cevabım aslında kısa oldu. Orta Doğu sahnesinde bir gün yenilen bir taş olmak istemiyorsanız satrancı oynayan kişi olmak zorundasınız dedim. Türkiye uzunca bir süredir oyunda hamle yapmak için kullanılan bir taş olmuyor. 
Belki darbe girişimi öncesinde de başlatılan söylem de bu tezimi teyit ediyor. ABD ve AB endeksli birçok kişi Türkiye için “ kontrol dışına çıkmış NATO müttefiki “ deyimini kullanıyor. Bu kontrol dışına çıkma deyimini sizce niçin kullanıyor olabilirler? Gelin beraber bir beyin fırtınası yaparak bu sorunun cevabını bulalım. 
 
Türkiye, NATO içinde sizce neye uymamıştır ki bu deyim gündeme alınmıştır. Bildiğiniz üzere NATO’da bütün kararlar oybirliği ile alınmak zorundadır . Benim bildiğim Türkiye elinden geldiğince terörle mücadele kapsamında ve kriz noktalarına müdahalede aktif olarak görev almaktadır. Geçmiş bağları nedeniyle bu görevlerde aktif muharip görevler yerine insani tarafta kalmayı tercih etmektedir. Örneğin, Afganistan’daki Türk birliğinin görevi vb.
 
Acaba aktif olarak önde yer almadığımız için gönül koymuş olabilirler mi  diyeceğim ama bir anda bu görevlere sembolik olarak katılan ülkeler aklıma geliyor. Hiçbiri için bu deyimi kullanmıyorlar.
 

 


Paylaş :

Yorumlar