0 212 534 13 78 bilgi@akdav.org

Bir Fotoğraf Bir Ayet

Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın ortaöğretim ve üniversite komisyonları tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘’Bir Fotoğraf Bir Ayet’’ yarışması, 2016 yılından bu yana gelenek haline gelmiş bir gençlik yarışmasıdır. Görselliğin ön planda olduğu bu çağda, gençlerin dilini yakalayıp ortak çalışmalar yapma gayretinde bulunmak isteyen vakfımız, gençlerin gözüyle dünyaya bakmanın bir aracı olarak gördüğü bu yarışmayla lise ve üniversiteli gençlere ayetleri yeniden hatırlama ve hatırlatma misyonu taşımaktadır.

Hedefimiz; yarışmaya katılmak isteyen her bir gencimizin, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in sayfaları arasında dolaşıp, o nurlu iklimden faydalanarak, ’’O’’nu hatırlatacak  fotoğrafını bulmaya çalışmasıdır. Bu gayretle, gençlerimiz baktıkları her yerde bir ayeti hatırlayıp, şahit oldukları her manzarada Kelamullah’ı görüp, kadrajlarını Allah’ın ayetleri ile dolduracaklardır. Öyle ki çevrelerine bakarken ister canlı ister cansız her bir mahlukatın “Allah’ın ayeti” olduğu bilinci taptaze kalacaktır.

‘’Bir Fotoğraf Bir Ayet’’ yarışması, geçtiğimiz beş yılda lise ve üniversiteli pek çok genç ile birlikte büyümüş ve bu şekilde Türkiye’ye açılmıştır.  ‘’Bir Fotoğraf Bir Ayet’’ yarışma başvuruları, yukarıda bahsedildiği üzere, lise ve üniversite olmak üzere iki kategoride değerlendirilmektedir. Alanında uzman jüri heyeti tarafından titizlik ile değerlendirilerek dereceye giren fotoğrafların ayetlerle uyumu da göz önünde bulundurularak ödüllendirilmektedir. Aynı zamanda yarışmada  katılımcıların gönderdikleri eserlerde teknik açıdan yeterlilik ve yetkinlik de aranmaktadır. Unutulmamalıdır ki; bu fotoğraf yarışmasını herhangi bir fotoğraf yarışmasından ayıran en önemli özellik; kainata Allah’ın nuruyla nazar etmeyi, baktığı her yerde Allah’ın ayetlerini görmeyi görev edinmiş kişilerin fotoğraflarını, salt teknik anlamda mükemmele ulaşmış fotoğraflardan ayırt edebilmektir.

Hülasa; çağımızın iletişim dili olan görsel aktarıma hakim, içinde bulunduğu zamanın dilini konuşabilen, sağduyulu bir nesil hedefiyle çıktığımız bu yolda, sizi de ayetlerle bütünleştirdiğiniz fotoğraflarınızla, bu geniş aileye davet ediyoruz.